Za co uwielbiamy klocki?
Powszechnie wiadomo, że klocki są jedną z ulubionych zabawek dzieci, a nawet dorosłych. Niezależnie od tego, czy są to małe, proste, drewniane klocki czy duże, plastikowe i kolorowe, które składają się z dużej ilości elementów, każde dziecko po otrzymaniu ich w prezencie, bawi się nimi przez wiele lat i nigdy ta zabawa im się nie znudzi, nawet jeśli wielokrotnie budują tę samą konstrukcje. W tym tkwi sekret kloców – to zabawki, które się nie starzeją i nie odchodzą w zapomniane, a człowiek nigdy nie wyrośnie z bawienia się klockami i zapewne to powoduje, że klocki stały się jedną z ulubionych zabawek, które są ponadczasowe. Co ważniejsze, klocki mają tę ideę, że kupując kolejną partię mamy więcej możliwości, a poprzedni zestaw nie idzie w zapomnienie, lecz nadal z niego korzystamy przy budowaniu większych konstrukcji. Warto wspomnieć, że klocki lego w żaden sposób nie ograniczają wyobraźni dziecka czy dorosłych, bo choć większość klocków posiada instrukcje, zawsze możemy zbudować coś innego, własnego i dać się ponieść wyobraźni, co całkowicie będzie naszym pomysłem, dającym niezwykle dużą satysfakcję. To właśnie tajemnica klocków.
Dlaczego warto wybrać klocki lego?
Początkowo, warto zauważyć, że zabawa klockami sprawia radość i rozwija dzieci od najmłodszych lat. Budowanie z klocków porusza wyobraźnię oraz wpływa na zręczność rąk i koordynację wzrokową. Klocki to także budowanie własnej kreatywności. Zabawa małymi cegiełkami pozwala na stworzenie własnego, niepowtarzalnego świata. Taka zabawa to także wyzwanie i doskonała nauka cierpliwości. Czasami trzeba jej sporo, żeby stworzyć wymarzoną konstrukcję, co ma niezwykle pozytywny wpływ na rozwój dziecka. W zależności od tego czy dziecko bawi się samo, z rodzicem czy z przyjacielem, klocki mogą uczyć go koncentracji i przestrzennego myślenia. Również dzięki klockom LEGO dziecko uczy się inaczej myśleć i planować swoje dalsze kroki budowy konstrukcji, co będzie miało pozytywny wpływ na jego kreatywność i pomoże mu przy nauce w przyszłości. Przede wszystkim klocki uczą dzieci planowania kolejnych czynności, co jest niezbędną cechą w dorosłym życiu. Sekretem kloców LEGO są wypustki i wgłębienia, dzięki którym można klocki dowolnie łączyć ze sobą, nie sugerując się instrukcją. Bogactwo kolorów i kształtów daje dodatkowo nieograniczone możliwości konstrukcyjne. Klocki firmy LEGO – (Tania Książka) mają również to do siebie, że są to zabawki dostosowane zarówno dla chłopców i dziewczynek, gdyż poza klasycznymi modelami, które są dostosowane do obu płci, producent klocków LEGO oferuje także szeroki zakres zestawów tematycznych, przykładowo, dotyczące zawodów, takich jak: pilot, budowniczy, policjant, strażak. Klocki LEGO posiadają również pozytywny wpływ na rozwój koordynacji ruchowej u dzieci i poprawiają koordynację ruchów ręka-oko.
Jakie są rodzaje klocków lego?
Klocki LEGO pokochały tysiące dzieci i dorosłych na świecie. Nie bez powodu powstają różnie filmy i gry, które dotyczą klocków LEGO, a jednocześnie są reklamą. Producenci klocków LEGO produkują klasyczne nietematyczne klocki, ale chcąc dopasować się do potrzeb klienta i zachęcić go do kupna, klocki LEGO postały w wielu rodzajach takich jak:
- Klocki LEGO Classic
- Klocki LEGO Duplo
- Klocki LEGO City
- Klocki LEGO Friends
- Klocki LEGO Technic
Każde z nich są do pasowane do określonej grupy społecznej. Na przykład, klocki LEGO Technic są odpowiednie dla dorosłych i młodych majsterkowiczów, ponieważ pojazdy, które należy złożyć są wykonywane z niezwykłą precyzją i co ciekawe, mają sprawne układy kierownicze. Klocki LEGO Friends powstały z myślną o małych klientkach, gdyż w tym rodzaju klocków dominują zwierzątka, lalki i domki. Klocki LEGO Duplo są przystosowane dla dzieci w wieku od półtora roku do pięciu lat, gdyż charakteryzują się większym rozmiarem kloców, a dodatkowo ich kolory są bardziej intensywne, po to aby zachęcić mniejsze dzieci do zabawy i przykuwać ich uwagę. LEGO City jest serią przystosowaną dla większych dzieci, już od 4 roku życia, która ma w zamyśle budowanie z klocków odwzorowanie prawdziwego świata, które obejmuje tworzenie między innymi pojazdów i budynków.